blog-full-01

TRVALÝ POBYT V PRONAJATÉM BYTĚ

Jste-li v pozici nájemce, nepotřebujete svolení majitele bytu pro zřízení trvalého bydliště v pronajatém bytě. Zřízení trvalého pobytu nemůže pronajímatel nájemci zakázat a případná ustanovení v nájemní smlouvě, která zřízení trvalého pobytu nájemci zakazují, jsou neplatná.

 

Především pro snadnější komunikaci s úřady nebo jinými institucemi je výhodné být evidován v místě, kde skutečně bydlíte. Trvalý pobyt je nezbytný také například kvůli získání parkovací karty, přihlašení k praktickému lékaři a nebo dítěte do školy.

 

Pro nahlášení trvalého pobytu je nutné zajít na městský či obeční úřad v místě, kde se nachází nájemní byt. Zde předložíte nájemní smlouvu a vyplníte přihlašovací lístek k trvalému pobytu a po zaplacení správního poplatku obdržíte potvrzení o změně trvalého pobytu. Zároveň je vhodné podat žádost o vydání nového občanského průkazu, ve kterém bude zapsána nová adresa trvalého pobytu.

 

Chcete pronajmout byt. Jsou na místě obavy?

Majitelé mají často obavu z exekuce nájemce. Pokud k exekuci dojde, exekutor je vázán na místo trvalého pobytu dlužníka. Exekutor nemůže zabavit nemovitost pronajímatele, jelikož je  pronajímatel uveden v katastru nemovitostí jako majitel. Problém však nastává s vybavením bytu, které exekutor zabavit může.

 

Co dělat?

Ideální je mít k veškerému vybavení doklad. Tak prokážete, že vám daný majetek patří. Možnost také je pronajímat byt bez veškerého vybavení. Ohlídejte si, zda si nájemce po skončení nájmu změnil trvalý pobyt. Pokud tak neučinil, může tak pronajímatel učinit sám. K tomu musí doložit zánik nájmu bytu dohodou či výpovědí.

 

 

Veškeré starosti s pronájmem bytu nebo domu nechte na nás!

PTF reality, tel. 603 834 921